Rio Fabric Power Reclining Sofa
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Gather the troops for a fun night in or stretch out solo with the spacious, supportive Rio Power Reclining Sofa. When you’re ready to recline, one touch of the power control with USB charging port on either arm gets everyone into the comfort zone. Plush divided back cushions bolster your neck, back and lower lumbar, while inset padded arms have a refined look and take pressure off your forearms. Top it off with our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ that ensures a pleasing mix of flexibility and firmness as you sit, and you’ve got a power reclining sofa that’s built to last. Choose from over 250 options including easy-to-clean high-performance fabrics to upholster a sofa that will suit your style and look great for years to come.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Features | Power, 3-Cushion, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 62.60 |
| Carton Weight | 255 lb |
| Product Weight | 255 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 255 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
Complete The Look
Rio Fabric Reclining Loveseat with Console
Rio Leather Rocking Recliner
Rio Leather Power Reclining Loveseat
Rio Fabric Reclining Loveseat
Rio Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Rio Fabric Recliner
Rio Fabric Power Recliner with Power Headrest
Rio Fabric Reclining Sectional
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Console
Rio Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Rio Fabric Rocking Recliner
Rio Leather Power Reclining Sofa
Items We Think You Will Love..
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Henry Fog Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Oasis Storm Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Wyatt Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alister Sedona Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
David Pecan Leather Sofa
Oasis Truffle Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Henry Caramel Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Barnett Gray Matters Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Rio Fabric Power Reclining Sofa
"*" indicates required fields