Rio Fabric Power Reclining Loveseat
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Settle in for a relaxing evening in lounge seating built for two with the Rio Power Reclining Loveseat. Both people sitting can adjust the recline using a power control in either of the arms, dialing in their ideal level of comfort. With USB charging ports built into the controls, you won’t need to worry about getting up to charge devices. Plush divided back cushions keep your neck, back and lower lumbar supported, while inset padded armrests take pressure off your forearms and help you unwind. With our patented Flexsteel DualFlex Spring System™, you can enjoy the loveseat’s pleasing mix of firmness and flexibility for years to come. Choose from over 250 fabrics options to create a look that’s all your own.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Features | Power, 2-Cushion, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 47.70 |
| Carton Weight | 204 lb |
| Product Weight | 204 lb |
| Weight | 204 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
Complete The Look
Rio Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
Rio Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Rio Leather Power Recliner
Rio Leather Power Reclining Loveseat with Console
Rio Fabric Reclining Loveseat with Console
Rio Fabric Reclining Sofa
Rio Fabric Power Rocking Recliner
Rio Leather Reclining Loveseat with Console
Rio Leather Power Rocking Recliner
Rio Fabric Power Recliner
Rio Leather Reclining Loveseat
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Items We Think You Will Love..
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests and Lumbar
Henry Caramel Leather Loveseat
Vernon Dove Grey Fabric Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Wyatt Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Fog Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Rio Fabric Power Reclining Loveseat
"*" indicates required fields