Rio Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
Enjoy a relaxing evening with family and friends with the Rio Power Reclining Sofa with Power Headrests, available in premium leather upholstery. Keep comfy using the power control in either arm, which independently adjusts the recline and headrests. Built-in USB charging ports in either arm mean you don’t have to worry about your phone dying as you stream content. Great for gaming or movie marathons, the sofa features divided back cushions that cradle your neck, back and lower lumbar, and inset padded arms that support your forearms. It’s an experience built to last with our patented Flexsteel DualFlex Spring System™, which offers a just-right mix of flexibility and firmness as you sit. Choose from over 50 premium leather options to elevate your décor.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Features | Power, 3-Cushion, Charging Ports Included, and Power Headrest(s) |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 62.60 |
| Carton Weight | 279 lb |
| Product Weight | 279 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 279 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Rio Fabric Power Recliner with Power Headrest
Rio Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
Rio Leather Power Recliner
Rio Leather Power Reclining Sectional
Rio Fabric Reclining Sectional
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Rio Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Rio Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Rio Fabric Power Recliner
Rio Leather Power Rocking Recliner
Rio Leather Power Recliner with Power Headrest
Rio Fabric Reclining Loveseat with Console
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Sofa with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Alexander Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headrest & Lumbar
Alister Porcelain Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Zecliner Zofa Dove Fabric Power Reclining Sofa with, Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Fog Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!