Rio Leather Recliner
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Invest in a comfortable recliner that has a simple, versatile look with the Rio Recliner, available in our premium leather upholstery. Using a handle in the arm, it’s easy to adjust the recline and get into the relaxation zone. Other features designed to enhance your well-being include divided back cushions that offer comprehensive support for your neck, back and lower lumbar. Inset padded armrests have a refined look and reduce pressure on your forearms. Reinforced by our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ that combines firmness with flexibility, the Rio leather recliner is built to last. Create a look that elevate your home décor by choosing from over 50 options of our premium leather upholstery.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Features | Non-Power and Wall Hugger |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 26.33 |
| Carton Weight | 108 lb |
| Product Weight | 108 lb |
| Motion Type | Stationary |
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
Complete The Look
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Rio Leather Power Recliner
Rio Leather Reclining Loveseat with Console
Rio Fabric Power Rocking Recliner
Rio Fabric Reclining Loveseat
Rio Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
Rio Leather Power Reclining Loveseat with Console
Rio Fabric Power Reclining Loveseat
Rio Leather Power Reclining Sectional
Rio Leather Reclining Sectional
Rio Fabric Power Reclining Sectional
Rio Fabric Reclining Sofa
Items We Think You Will Love..
Oscar Pumpernickel Fabric Power Recliner with Power Headrest
Carter Cappuccino Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Aurora Coconut Milk Leather Power Recliner with Power Headrest
Wyatt Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Aurora Ash Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Oscar Grizzly Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Maxwell Cedar Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Rio Leather Recliner
"*" indicates required fields