Rio Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Take comfort to the next level with the Arlo Power Reclining Loveseat with Console. Available in our premium leather, this loveseat will add refinement to any living space. The spacious center console includes storage for glasses, magazines and other personal items and features two cup holders. Easy-to-access power controls with built-in USB charging ports in both arms allow you to independently adjust the headrest and recline, dialing in the right level of comfort for each person. Designed for optimal support, Arlo has pull-tufted, triple-divide back cushions that cradle your head, neck and lower back. Contoured seats take pressure off your legs as you sit, while our patented DualFlex Spring System™ provides firmness and flexibility. Rounded pad-over track arms provide a comfy place to rest your forearms—great if you’re spending hours gaming or streaming movies. To make Arlo your own, choose from more than 50 leather or leather match options.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Storage | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Features | Power, 2-Cushion, Power Headrest(s), Console, and Charging Ports Included |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 56.60 |
| Carton Weight | 268 lb |
| Product Weight | 268 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 268 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 76 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
Complete The Look
Rio Leather Reclining Sectional
Rio Fabric Reclining Loveseat
Rio Leather Power Rocking Recliner
Rio Leather Reclining Sofa
Rio Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
Rio Fabric Rocking Recliner
Rio Fabric Recliner
Rio Leather Power Rocking Recliner with Power Headrest
Rio Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
Rio Fabric Power Recliner
Rio Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Rio Leather Reclining Loveseat with Console
Items We Think You Will Love..
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Alister Porcelain Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Henry Fog Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Wyatt Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
View Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Rio Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
"*" indicates required fields