Rio Fabric Recliner
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Prioritize your comfort and well-being with the easy-to-adjust Rio Recliner. Using an easy-to-access handle on the arm, it’s simple for you to adjust the recline and get into the relaxation zone. Other ergonomic features designed to enhance your wellness include divided back cushions that provide support to your neck, back and lower lumbar. Inset padded armrests look and feel good, immediately taking pressure off your forearms. Reinforced by our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ that combines firmness with flexibility, the Rio Recliner is built to last. Create a look that enhances your living space by choosing from over 250 fabric options, including our cleanable, durable high-performance fabrics.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Features | Non-Power and Wall Hugger |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 108 lb |
| Product Weight | 108 lb |
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
Complete The Look
Rio Fabric Power Rocking Recliner
Rio Leather Reclining Sofa
Rio Fabric Power Reclining Sectional
Rio Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Rio Fabric Reclining Loveseat with Console
Rio Leather Power Reclining Sofa
Rio Leather Power Reclining Loveseat
Rio Leather Reclining Sectional
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Rio Fabric Power Recliner with Power Headrest
Rio Leather Power Rocking Recliner
Rio Leather Reclining Loveseat with Console
Items We Think You Will Love..
Oscar Molasses Fabric Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Henry Burnt Umber Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
Alister Porcelain Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Oscar Pumpernickel Fabric Power Recliner with Power Headrest
Carter Cappuccino Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Henry Beige Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Rio Fabric Recliner
"*" indicates required fields