Rio Leather Reclining Sofa
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Keep the whole family comfortable and enjoy the luxury of leather with the Rio Reclining Sofa. While sitting together to watch a movie or the big game, everyone can enjoy the support of divided back cushions which bolster your neck, back and lower lumbar as you unwind. To recline, simply pull one of the easy-to-access parachute releases in either of the arms. As you settle in for the night, inset padded armrests will take pressure off your forearms and ensure comfort for hours. And our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ will provide firmness and flexibility as you sit. To create a look that’s all your own, choose from one of 50 premium leather options that looks elegant and is easy to clean.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Features | Non-Power and 3-Cushion |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 62.60 |
| Carton Weight | 239 lb |
| Product Weight | 239 lb |
| Motion Type | Stationary |
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
Complete The Look
Rio Fabric Power Reclining Sofa
Rio Fabric Recliner
Rio Fabric Reclining Loveseat
Rio Leather Power Rocking Recliner with Power Headrest
Rio Leather Power Reclining Sectional
Rio Leather Reclining Loveseat
Rio Fabric Reclining Loveseat with Console
Rio Fabric Power Recliner with Power Headrest
Rio Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests
Rio Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Rio Leather Power Reclining Loveseat with Console
Rio Fabric Rocking Recliner
Items We Think You Will Love..
David Pecan Leather Sofa
Brett Sofa
Beau Sable Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Zecliner Zofa Umber Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Aria Fawn Leather Power Reclining Sofa
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Reclining Sofa with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Beige Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Rio Leather Reclining Sofa
"*" indicates required fields