View Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headests & Lumbar
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Make a move for your comfort and well-being with the MOV 360 View Sofa. After a long day, sink into the sofas’ comfy cushions, which include padded arms that take pressure off your forearms. Enjoy premium features including leather upholstery, available in three color options, accented with welt trim and heavy thread top-stitching for a refined aesthetic. A seat with divided chaise and extended footrests that are designed to take pressure off your body and help you relax. Customizable Zero Gravity recline provides the best support and comfort in relaxation. And independently control the headrest, lumbar and recline with the easy-to-reach power control which includes a built-in USB-A and USB-C charging ports. Our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ keeps the seats firm yet flexible and ensures the longevity of the sofa.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Customizable | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | View |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Zero-Gravity Reclining, Console, Included USB Charging Port(s), Cup Holders, and Wireless Charging |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 050-40050-50 and 050-70 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Carton Volume | 49.91 |
| Carton Weight | 330 lb |
| Product Weight | 330 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 330 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | View |
Complete The Look
View Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Items We Think You Will Love..
Zecliner Zofa Dove Fabric Power Reclining Sofa with, Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Alister Porcelain Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Aria Fawn Leather Power Reclining Sofa
Austin Chestnut Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
David Pecan Leather Sofa
Wyatt Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Zecliner Zofa Umber Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Sofa with Console & Power Headrests & Lumbar
Brett Sofa With Nails
Alexander Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headrest & Lumbar
Sawyer Marine Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
View Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headests & Lumbar
"*" indicates required fields