Rio Fabric Power Recliner with Power Headrest
Indulge in all the comfort of a powered recliner with Rio Power Recliner with Power Headrest. As you settle in for a relaxing evening, enjoy divided back cushions that keep your neck, back and lower lumbar supported. When you’re ready to lay back and unwind, you can independently adjust the headrest and recline using a convenient power control in the arm. There’s also a built-in USB charging port in the power control, so you don’t have to worry about your devices dying. No matter how long you sit, inset padded armrests will keep your forearms comfy. Durability is guaranteed with our patented Flexsteel DualFlex Spring System™, which provides firmness and flexibility and ensures that your recliner will stay supportive for years to come. Choose from over 250 fabric options to create a look that’s all your own.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, and Wall Hugger |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 26.33 |
| Carton Weight | 128 lb |
| Product Weight | 128 lb |
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Rio Leather Power Rocking Recliner
Rio Fabric Reclining Loveseat with Console
Rio Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Rio Leather Rocking Recliner
Rio Leather Reclining Loveseat with Console
Rio Leather Recliner
Rio Fabric Rocking Recliner
Rio Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Rio Fabric Power Reclining Loveseat
Rio Leather Power Reclining Sectional
Rio Leather Reclining Sectional
Rio Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
Henry Burnt Umber Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Henry Fog Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Maxwell Cedar Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Henry Caramel Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Beau Silt Fabric Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!