Rio Fabric Reclining Loveseat with Console
Whether you’re watching a movie or gearing up for gaming, the Rio Reclining Loveseat with Console keeps you comfy and puts items like remotes and beverages close at hand. The spacious center console includes storage for glasses, magazines and other personal items, along with two cup holders. Using an easy-access parachute release on either arm, you can seamlessly transition from sitting to reclining. Designed to keep you comfy for hours, Rio has divided back cushions that support your back from neck to lower lumbar. Inset padded armrests have a refined look and take pressure off your forearms, no matter how long you’re lounging. Our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ provides firmness and flexibility—and ensures structural durability, even if things get rowdy. To make Rio your own, choose from over 250 fabric options that will remain looking good for years to come.
Features
| Storage | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Features | Non-Power, 2-Cushion, Console, and Cup Holders |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 56.60 |
| Carton Weight | 228 lb |
| Product Weight | 228 lb |
| Weight | 228 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 76 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Rio Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
Rio Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Rio Leather Reclining Sofa
Rio Fabric Recliner
Rio Leather Reclining Sectional
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Console
Rio Leather Power Rocking Recliner with Power Headrest
Rio Fabric Power Reclining Loveseat
Rio Fabric Reclining Sectional
Rio Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests
Rio Leather Power Reclining Sectional
Rio Fabric Power Recliner
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Wyatt Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests and Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Brett Loveseat
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!