Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Take charge of your comfort and well-being with the Mason Power Reclining Loveseat with Power Headrests. Wellness enhancing features include pad-over armrests that take pressure off your forearms and high-divide back cushions that cradle your head, neck and shoulders. Additional tufting supports your lower back. Using the power control on either of the arms, you can independently adjust the headrest and recline to find the position most comfortable for you. Keep devices powered up with a USB charging port built into the power control. And rest assured that the loveseat will look and feel good, even in homes with active families, thanks to our patented DualFlex Spring System™ which bolsters the frame and ensures firmness and flexibility as you sit. Upholstered in easy to clean fabric—available in over 250 style options—this Mason loveseat is highly durable.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Mason |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, and 2-Cushion |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 53.60 |
| Carton Weight | 244 lb |
| Product Weight | 244 lb |
| Weight | 244 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 66 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
Complete The Look
Mason Fabric Recliner
Mason Fabric Power Rocking Recliner
Mason Fabric Reclining Loveseat
Mason Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Mason Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Mason Fabric Power Recliner with Power Headrest
Mason Fabric Power Reclining Sofa
Mason Fabric Reclining Sofa
Mason Fabric Reclining Loveseat with Console
Mason Fabric Power Recliner
Mason Fabric Power Reclining Sectional
Items We Think You Will Love..
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Alister Sedona Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Henry Fog Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Vernon Dove Grey Fabric Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Carter Smoke Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
"*" indicates required fields