Mason Fabric Reclining Loveseat
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Whether you’re getting ready to watch the big game or take a snooze, you can do so comfortably in the Mason Reclining Loveseat. Designed so two people can effortlessly recline side by side, the loveseat features a handle-activated recline system accessible on the side of each arm. Pad-over armrests provide generous forearm support, while high-divide back cushions keep your head, neck and shoulders comfy. Additional tufting takes pressure off your lower back. If your family is more energetic than most, not to worry. Our patented DualFlex Spring System™ bolsters the frame and ensures flexibility. And easy-to-clean fabrics—available in over 250 style options—will hold up in busy living spaces.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Mason |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 53.60 |
| Carton Weight | 204 lb |
| Product Weight | 204 lb |
| Weight | 204 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 66 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
Complete The Look
Mason Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Console
Mason Fabric Reclining Sectional
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Mason Fabric Recliner
Mason Fabric Power Reclining Sofa
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Mason Fabric Power Reclining Sectional
Mason Fabric Power Reclining Loveseat
Mason Fabric Power Recliner
Mason Fabric Reclining Loveseat with Console
Mason Fabric Power Rocking Recliner
Items We Think You Will Love..
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Brett Loveseat
View Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests and Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests and Lumbar
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Mason Fabric Reclining Loveseat
"*" indicates required fields