Mason Fabric Recliner
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With the Mason Recliner, comfort isn’t complicated. The simple, streamlined design looks refined and showcases a wide array of ergonomic features to enhance your well-being. When you’re ready to settle in for the evening, use the handle-activated recline system to move from a sitting to reclining position. As you relax, enjoy the comfort of pad-over armrests that are cradle your forearms. High-divide back cushions keep your head, neck, and shoulders supported, while additional tufting takes pressure off your lower back. Durability is never an issue, thanks to our patented DualFlex Spring System™ which bolsters the frame and gives you flexibility as you sit. Choose from over 250 upholstery fabrics for a recliner that’s easy to clean and will stay looking great even in high-traffic spaces.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Mason |
|---|---|
| Features | Non-Power and Wall Hugger |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 141 lb |
| Product Weight | 141 lb |
| Weight | 141 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 40 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
Complete The Look
Mason Fabric Power Reclining Sofa
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Console
Mason Fabric Power Rocking Recliner
Mason Fabric Reclining Sofa
Mason Fabric Rocking Recliner
Mason Fabric Power Recliner
Mason Fabric Reclining Loveseat with Console
Mason Fabric Reclining Sectional
Mason Fabric Reclining Loveseat
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Mason Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Items We Think You Will Love..
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Beau Silt Fabric Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Henry Caramel Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Oscar Molasses Fabric Power Recliner with Power Headrest
Oscar Grizzly Leather Power Recliner with Power Headrest
Oscar Pumpernickel Fabric Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Mason Fabric Recliner
"*" indicates required fields