Rio Leather Reclining Loveseat with Console
Enjoy the luxury of a leather recliner and the convenience of centralized storage with the Rio Reclining Loveseat. Keep magazines, remotes and other personal items close at hand with a console that includes cup holders for beverages. With a simple parachute release on either arm, both people can adjust the recline and find a position that’s ideal for relaxation. As you unwind, sink into the support of divided back cushions that bolster your neck, back and lower lumbar. Inset padded armrests take pressure off the forearms, while our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ ensures firmness and flexibility as you sit. To create a look that’s all your own, choose from one of 50 options of our premium leather that is durable and looks elegant.
Features
| Storage | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Features | Non-Power, 2-Cushion, and Console |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 56.60 |
| Carton Weight | 228 lb |
| Product Weight | 228 lb |
| Motion Type | Stationary |
| Weight | 228 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 76 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Rio Fabric Rocking Recliner
Rio Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Rio Fabric Reclining Sofa
Rio Leather Power Reclining Loveseat with Console
Rio Fabric Recliner
Rio Leather Rocking Recliner
Rio Leather Reclining Sofa
Rio Fabric Power Reclining Sectional
Rio Leather Power Reclining Sectional
Rio Leather Power Reclining Sofa
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Console
Rio Fabric Power Reclining Loveseat
Brett Loveseat With Nails
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Loveseat
Brett Loveseat
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Vernon Dove Grey Fabric Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
View Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests and Lumbar
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Vernon Admiral Fabric Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!