Rio Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Settle in and enjoy the gentle soothing motion of the Rio Rocking Recliner with Power Headrests. In a seated position, this recliner features a comforting back and forth movement that’s ideal for lulling babies or taking naps. When you’re ready to recline, use the power control in the arm to independently adjust the recline and headrest and find the perfect angle for relaxation. You won’t need to get up to charge your phone, thanks to a convenient USB charging port in the power control. Plush divided back cushions support your neck, back and lower lumbar, while inset padded armrests cradle your forearms. Bolstered by our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ that combines firmness with flexibility, this recliner is built to last for a lifetime of comfort. Choose from over 250 fabric options to make Rio your own.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Rocking | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Features | Power, Rocking, Power Headrest(s), and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 26.33 |
| Carton Weight | 148 lb |
| Product Weight | 148 lb |
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
Complete The Look
Rio Leather Power Reclining Loveseat with Console
Rio Fabric Power Reclining Loveseat
Rio Leather Reclining Sofa
Rio Leather Power Rocking Recliner with Power Headrest
Rio Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Rio Fabric Reclining Sofa
Rio Fabric Power Recliner
Rio Fabric Rocking Recliner
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Console
Rio Fabric Reclining Loveseat
Rio Leather Recliner
Rio Leather Rocking Recliner
Items We Think You Will Love..
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Oscar Molasses Fabric Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Carter Smoke Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Maxwell Cinder Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Henry Beige Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Aurora Ash Leather Power Recliner with Power Headrest
Henry Caramel Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Oscar Pumpernickel Fabric Power Recliner with Power Headrest
Wyatt Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Rio Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
"*" indicates required fields