Rio Fabric Power Recliner
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Elevate your well-being with the ergonomic Rio Power Recliner. Using a power control conveniently placed in the arm, you can easily transition from sitting to reclining for maximum relation. A USB charging port in the control allows you to keep devices powered up and ready to for use. With our patented Flexsteel DualFlex Spring System™, which offers firmness and flexibility as you sit, you can be sure that the recliner will stay supportive for years to come. Additional comfort-enhancing features include plush divided back cushions that keep your neck, back and lower lumbar feeling good, and inset padded arms that take pressure off your forearms for long periods of sitting. Choose from over 250 options, including our cleanable, durable high-performance fabrics, to outfit a recliner that suits your style.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Features | Power, Charging Ports Included, and Wall Hugger |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 116 lb |
| Product Weight | 116 lb |
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
Complete The Look
Rio Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
Rio Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests
Rio Fabric Power Rocking Recliner
Rio Leather Power Rocking Recliner with Power Headrest
Rio Fabric Reclining Loveseat
Rio Fabric Reclining Sofa
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Console
Rio Leather Reclining Loveseat
Rio Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
Rio Leather Reclining Loveseat with Console
Rio Leather Recliner
Rio Leather Power Reclining Sectional
Items We Think You Will Love..
Wyatt Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Maxwell Cinder Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Alister Porcelain Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Henry Beige Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Rio Fabric Power Recliner
"*" indicates required fields