Rio Fabric Rocking Recliner
Unwind with the soothing motion of the Rio Rocking Recliner. In the seated position, this recliner features a comforting back and forth motion that’s great for rocking babies or yourself to sleep. When you’re ready to relax, use the convenient handle on the arm to adjust the recline. Other features designed to enhance your wellness include divided back cushions that support your neck, back and lower lumbar. Inset padded armrests have refined look and keep your forearms comfy. Bolstered by our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ that combines firmness with flexibility, the Rio Rocking Recliner will stay comfortable for years to come. Find a look that elevates your home by choosing from over 250 fabric options, including our cleanable, durable high-performance fabrics.
Features
| Rocking | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Features | Non-Power and Rocking |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 110 lb |
| Product Weight | 110 lb |
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Rio Fabric Reclining Loveseat with Console
Rio Leather Power Reclining Loveseat
Rio Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Rio Leather Power Rocking Recliner
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Console
Rio Fabric Power Reclining Sofa
Rio Fabric Power Reclining Sectional
Rio Fabric Power Reclining Loveseat
Rio Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
Rio Leather Power Recliner
Rio Fabric Reclining Sofa
Rio Leather Reclining Sectional
Carter Smoke Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
Alister Sedona Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Aurora Coconut Milk Leather Power Recliner with Power Headrest
Alister Porcelain Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Beau Silt Fabric Power Recliner with Power Headrest
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!