Rio Fabric Power Rocking Recliner
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Enjoy premium comfort as you unwind with the soothing motion of the Rio Power Rocking Recliner. In the seated position, this recliner has a relaxing back and forth motion that’s great for lulling babies or taking naps. Ready to recline? Use the power control in the arm which also features a convenient built-in USB charging port. Other elements designed to enhance your well-being include divided back cushions that support to your neck, back and lower lumbar, and inset padded arms that reduce pressure on your forearms. Bolstered by our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ that combines firmness with flexibility, the Rio recliner is built to last a lifetime. Create a look that enhances your living space by choosing from over 250 fabric options that include our cleanable, durable high-performance fabrics.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Rocking | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Features | Power, Rocking, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 118 lb |
| Product Weight | 118 lb |
| Weight | 118 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
Complete The Look
Rio Fabric Power Reclining Loveseat
Rio Fabric Power Recliner
Rio Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests
Rio Fabric Power Recliner with Power Headrest
Rio Fabric Power Reclining Sectional
Rio Leather Power Rocking Recliner
Rio Leather Power Reclining Loveseat
Rio Fabric Reclining Loveseat with Console
Rio Leather Power Reclining Sectional
Rio Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Rio Leather Recliner
Items We Think You Will Love..
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Carter Smoke Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
Henry Caramel Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Aurora Coconut Milk Leather Power Recliner with Power Headrest
Aurora Ash Leather Power Recliner with Power Headrest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Rio Fabric Power Rocking Recliner
"*" indicates required fields