Rio Fabric Reclining Loveseat
Enjoy a comfortable sit with the Rio Reclining Loveseat, which offers ample back support and seamless adjustability designed for two. Using a parachute release on either arm, you can kick back and recline while sitting next to a loved one. As you settle in for the evening, enjoy plush divided back cushions, which bolster your neck, back and lower lumbar. Inset padded armrests have a refined look while offering ample forearm support. The Rio loveseat is reinforced by our patented Flexsteel DualFlex Spring System™, which ensures durability and a pleasing mix of firmness and flexibility as you sit. Available in high-performance fabrics, the Rio loveseat is durable, cleanable and perfect for active families.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Features | Non-Power and 2-Cushion |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 47.70 |
| Carton Weight | 188 lb |
| Product Weight | 188 lb |
| Weight | 188 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Rio Leather Power Reclining Loveseat
Rio Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Rio Leather Power Rocking Recliner with Power Headrest
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Console
Rio Fabric Power Rocking Recliner
Rio Leather Recliner
Rio Fabric Reclining Loveseat with Console
Rio Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Rio Leather Reclining Sectional
Rio Fabric Power Reclining Loveseat
Rio Fabric Power Reclining Sofa
Brett Loveseat
Carter Smoke Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Loveseat
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Alister Porcelain Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Vernon Admiral Fabric Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests and Lumbar
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests and Lumbar
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!