Devon Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Devon’s profile includes puckered stitching and a tufted back, which provides contrast and style while delivering extreme comfort and relaxation. Feel content while you lean back and rest your feet on the fully padded footrest. Nailhead trim outlines the front of the arms adding flair to its traditional design. A power reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position, and a dual power button allows you to independently adjust the headrest for custom relaxation.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Devon |
|---|---|
| Features | Power, 3-Cushion, Power Headrest(s), Charging Ports Included, Tufting, and Nailhead Trim |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Standard Nailhead Trim | Black Nickel (D) |
| Nailhead Trim Options | Black Nickel |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 66.80 |
| Carton Weight | 271 lb |
| Product Weight | 271 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 271 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 84 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Devon |
Complete The Look
Devon Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Devon Leather Power Recliner
Devon Fabric Power Rocking Recliner
Devon Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Devon Leather Power Rocking Recliner with Power Headrest
Devon Fabric Reclining Sectional
Devon Fabric Power Reclining Loveseat with Console
Devon Fabric Power Reclining Loveseat
Devon Leather Power Rocking Recliner with Power Headrest
Devon Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
Devon Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Devon Fabric Reclining Loveseat
Items We Think You Will Love..
Henry Beige Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Sawyer Marine Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alister Porcelain Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Barnett Gray Matters Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Alister Sedona Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Oasis Truffle Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Wyatt Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Henry Caramel Leather Sofa
Brett Sofa
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Devon Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
"*" indicates required fields