Devon Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Devon’s profile includes puckered stitching and a tufted back, which provides contrast and style while delivering extreme comfort and relaxation. Feel content while you lean back and rest your feet on the fully padded footrest. Lightly padded armrests outline its traditional design. A power rocking reclining mechanism lets you rock and recline, and a dual power button allows you to independently adjust the headrest for custom relaxation.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Rocking | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Devon |
|---|---|
| Features | Power, Rocking, Power Headrest(s), Charging Ports Included, and Tufting |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 22.85 |
| Carton Weight | 141 lb |
| Product Weight | 141 lb |
| Weight | 141 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 35 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Devon |
Complete The Look
Devon Fabric Power Recliner
Devon Fabric Reclining Loveseat with Console
Devon Leather Power Rocking Recliner
Devon Fabric Recliner
Devon Leather Power Recliner
Devon Fabric Reclining Sofa
Devon Fabric Reclining Sofa
Devon Fabric Reclining Loveseat
Devon Fabric Reclining Loveseat
Devon Leather Power Recliner with Power Headrest
Devon Leather Power Rocking Recliner
Devon Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Items We Think You Will Love..
Oscar Molasses Fabric Power Recliner with Power Headrest
Aurora Coconut Milk Leather Power Recliner with Power Headrest
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Maxwell Cedar Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Alister Porcelain Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Beau Silt Fabric Power Recliner with Power Headrest
Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
Aurora Ash Leather Power Recliner with Power Headrest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Devon Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
"*" indicates required fields