Catalina Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Contemporary-styled comfort invites all-day lounging with the Catalina power reclining sofa with power headrests. Easily recline back, adjust the headrest, and unwind in either end seat with the touch of a button in the arm. Catalina’s deep-set back wings and sloped arms offer a sleek aesthetic for living spaces, while contoured seats, fully padded footrests and divided back cushions provide support for complete relaxation.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Catalina |
|---|---|
| Features | Power, 3-Cushion, Power Headrest(s), and Charging Ports Included |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 60.70 |
| Carton Weight | 252 lb |
| Product Weight | 252 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
Complete The Look
Catalina Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests
Catalina Leather Power Rocking Recliner with Power Headrest
Catalina Leather Power Recliner
Catalina Fabric Power Reclining Sofa
Catalina Fabric Reclining Loveseat with Console
Catalina Leather Reclining Sofa
Catalina Leather Reclining Sectional
Catalina Leather Reclining Loveseat
Catalina Leather Rocking Recliner
Catalina Fabric Power Rocking Recliner
Catalina Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Catalina Fabric Power Recliner with Power Headrest
Items We Think You Will Love..
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alexander Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headrest & Lumbar
Brett Sofa With Nails
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Sofa with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Reclining Sofa with Console & Power Headrests & Lumbar
Barnett Gray Matters Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Sawyer Marine Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alexander Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headrest & Lumbar
Aria Fawn Leather Power Reclining Sofa
Beau Silt Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Zecliner Zofa Umber Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Catalina Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
"*" indicates required fields