Devon Fabric Power Reclining Sofa
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Devon’s profile includes puckered stitching and a tufted back, which provides contrast and style while delivering extreme comfort and relaxation. Feel content while you lean back and rest your feet on the fully padded footrest. Nailhead trim outlines the front of the arms adding flair to its traditional design. A power reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position with the touch of a button.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Devon |
|---|---|
| Features | Power, 3-Cushion, Charging Ports Included, Tufting, and Nailhead Trim |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Standard Nailhead Trim | Black Nickel (D) |
| Nailhead Trim Options | Black Nickel |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 66.80 |
| Carton Weight | 231 lb |
| Product Weight | 231 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 231 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 84 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Devon |
Complete The Look
Devon Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Devon Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Devon Fabric Power Reclining Sectional
Devon Fabric Rocking Recliner
Devon Leather Power Rocking Recliner with Power Headrest
Devon Fabric Power Recliner
Devon Fabric Power Reclining Loveseat with Console
Devon Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
Devon Leather Rocking Recliner
Devon Leather Power Rocking Recliner with Power Headrest
Devon Fabric Power Recliner with Power Headrest
Devon Fabric Reclining Sectional
Items We Think You Will Love..
Sawyer Grey Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Beau Silt Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Aria Fawn Leather Power Reclining Sofa
Brett Sofa
David Pecan Leather Sofa
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Reclining Sofa with Console & Power Headrests & Lumbar
Zecliner Zofa Shell Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alister Porcelain Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Brett Sofa With Nails
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Devon Fabric Power Reclining Sofa
"*" indicates required fields