Devon Fabric Recliner
Devon’s profile includes puckered stitching and a tufted back, which provides contrast and style while delivering extreme comfort and relaxation. Feel content while you lean back and rest your feet on the fully padded footrest. Lightly padded armrests outline its traditional design. A smooth reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Devon |
|---|---|
| Features | Non-Power, Tufting, and Wall Hugger |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 22.85 |
| Carton Weight | 117 lb |
| Product Weight | 117 lb |
| Weight | 117 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 34 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Devon |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Devon Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Devon Fabric Reclining Sofa
Devon Fabric Power Reclining Sofa
Devon Fabric Power Rocking Recliner
Devon Fabric Power Reclining Loveseat
Devon Fabric Reclining Sectional
Devon Leather Power Rocking Recliner with Power Headrest
Devon Fabric Reclining Sofa
Devon Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Devon Fabric Power Reclining Sectional
Devon Leather Rocking Recliner
Devon Leather Power Recliner
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Carter Cappuccino Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Carter Smoke Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Aurora Ash Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Oscar Molasses Fabric Power Recliner with Power Headrest
Alister Porcelain Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!