Wyatt Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Find simplified indulgence in the Wyatt power recliner. We’ve streamlined our prime modern relaxation innovations into this recliner for all the luxury you need in a simple package. The wide, transitional style track arms cradle you as Wyatt’s power control empowers you to customize your Zero Gravity recline for a weightless feel. Need a place to kick back and scroll? Wyatt has a USB-A and USB-C ports to keep your devices charged and within reach. The Wyatt recliner, your everyday downtime destination.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Wyatt |
|---|---|
| Style | Transitional |
| Carton Volume | 27.083 |
| Carton Weight | 186.000 lb |
| Product Weight | 161 lb |
| Type | Recliners |
| Material | Leather |
| Weight | 161 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 39 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Wyatt |
Complete The Look
Wyatt Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Wyatt Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Items We Think You Will Love..
Alister Porcelain Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Aurora Coconut Milk Leather Power Recliner with Power Headrest
Aurora Ash Leather Power Recliner with Power Headrest
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Henry Caramel Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Oscar Pumpernickel Fabric Power Recliner with Power Headrest
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Henry Beige Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Wyatt Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
"*" indicates required fields