Wyatt Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
For enduring, simplified indulgence for the whole family, look no further than the Wyatt power reclining sofa. We’ve streamlined our prime modern relaxation innovations into this sofa for all the luxury you need in a simple package. The wide, transitional style track arms cradle you as Wyatt’s power control empowers you to customize your Zero Gravity recline for a weightless feel. Need a place to kick back and scroll? Wyatt has a USB-A and USB-C ports to keep your devices charged and within reach. The Wyatt sofa, your everyday downtime destination.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Wyatt |
|---|---|
| Style | Transitional |
| Carton Volume | 59.357 |
| Carton Weight | 349.000 lb |
| Product Weight | 308 lb |
| Type | Reclining Sofas |
| Material | Leather |
| Weight | 308 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 85 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Wyatt |
Complete The Look
Wyatt Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Wyatt Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Wyatt Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Items We Think You Will Love..
Alexander Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headrest & Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Sawyer Marine Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Aria Sedona Leather Power Reclining Sofa
Alister Porcelain Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Beige Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Fog Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Beau Silt Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Zecliner Zofa Umber Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Sawyer Grey Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Zecliner Zofa Dove Fabric Power Reclining Sofa with, Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Wyatt Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
"*" indicates required fields