Zecliner Zofa Shell Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Blissful relaxation, rejuvenating sleep, all with Zofa. Designed as two Zecliners in one, this power sleep sofa brings cutting-edge technology to create the ultimate in luxury. With Zero Gravity recline, CloudLux™ seat cushions, and heat and air massage features, the Zofa brings wellness to relaxation. Upholstered in moisture-resistant and easy to clean performance fabric choices, including a scientifically backed Nanobionic fabric that contains infrared-emitting minerals that recycle the body’s energy. The future of modern reclining furniture, Zofa includes motion-sensitive LED base lighting, with USB ports and a wireless charging pad to keep all your devices powered up and within reach.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Massage | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Zofa |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Zero-Gravity Reclining, CloudLux Cushion(s), Charging Ports Included, Flip-Down Center Back, Wireless Charging, Cup Holders, Lighting, and MyRecline Ap |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 358-80 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Carton Volume | 59.113 |
| Carton Weight | 349.000 lb |
| Product Weight | 349 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Collection | Zecliner Zofa |
| Weight | 349 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 87 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Zecliner Zofa |
Complete The Look
Zecliner Zofa Dove Fabric Power Reclining Sofa with, Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Zecliner Zofa Umber Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Items We Think You Will Love..
Brett Sofa With Nails
Sawyer Marine Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Mustang Rust Leather Power Sofa with Power Headrest
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Alister Sedona Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Brett Sofa
Oasis Storm Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Henry Fog Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Barnett Gray Matters Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Zecliner Zofa Shell Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
"*" indicates required fields