Score Power Reclining Sofa with Power Headrests
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Experience ultimate comfort and weightlessness with the Score power reclining sofa with power headrest. This sleek fabric sofa features independently adjustable headrest and reclines to a Zero Gravity position that puts you in a state of weightlessness. The contoured seats cradle you in, while the Blue Steel Spring™ system provides lasting comfort and support. Add a touch of everyday luxury with Score.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Score |
|---|---|
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Carton Volume | 71.75 |
| Carton Weight | 296 lb |
| Product Weight | 296 lb |
| Weight | 296 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Score |
Complete The Look
Score Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Score Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Score Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Score Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Score Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Score Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Score Leather Power Recliner with Power Headrest
Score Fabric & Leather Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Score Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Score Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Score Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Score Power Reclining Loveseat w/ Console & Power Hdrsts
Items We Think You Will Love..
Henry Beige Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Zecliner Zofa Dove Fabric Power Reclining Sofa with, Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Brett Sofa
Zecliner Zofa Umber Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Zecliner Zofa Shell Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Oasis Truffle Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Brett Sofa With Nails
Wyatt Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Sawyer Marine Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Score Power Reclining Sofa with Power Headrests
"*" indicates required fields