Catalina Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Contemporary-styled comfort invites all-day lounging with the Catalina power reclining loveseat with power headrests and console. Easily recline back, adjust the headrest, and unwind in either seat with the touch of a button in the arm. And the center console provides a place to store items and place drinks. Catalina’s deep-set back wings and sloped arms offer a sleek aesthetic for living spaces, while contoured seats, fully padded footrests and divided back cushions provide support for complete relaxation.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Catalina |
|---|---|
| Features | Power, 2-Cushion, Power Headrest(s), Charging Ports Included, Console, and Cup Holders |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 52.00 |
| Carton Weight | 252 lb |
| Product Weight | 252 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 72 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
Complete The Look
Catalina Fabric Power Recliner
Catalina Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Catalina Leather Recliner
Catalina Fabric Reclining Sofa
Catalina Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
Catalina Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests
Catalina Leather Power Recliner with Power Headrest
Catalina Leather Power Reclining Sectional
Catalina Leather Power Reclining Loveseat
Catalina Fabric Power Rocking Recliner
Catalina Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Catalina Leather Reclining Loveseat
Items We Think You Will Love..
Carter Smoke Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Brett Loveseat
Brett Loveseat With Nails
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Fog Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Loveseat
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests and Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests and Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Catalina Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
"*" indicates required fields