Catalina Fabric Recliner
Contemporary-styled comfort invites all-day lounging with the Catalina recliner. Easily recline back and unwind with the pull of a handle in the arm. Catalina’s deep-set back wings and sloped arms offer a sleek aesthetic for living spaces, while a contoured seat, fully padded footrest and divided back cushion provide support for complete relaxation.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Catalina |
|---|---|
| Features | Non-Power and Wall Hugger |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 22.85 |
| Carton Weight | 95 lb |
| Product Weight | 95 lb |
| Weight | 95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 33 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Catalina Leather Power Reclining Sofa
Catalina Leather Power Rocking Recliner with Power Headrest
Catalina Leather Power Rocking Recliner
Catalina Leather Rocking Recliner
Catalina Fabric Reclining Loveseat
Catalina Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Catalina Leather Reclining Loveseat
Catalina Fabric Power Reclining Sofa
Catalina Fabric Rocking Recliner
Catalina Fabric Power Rocking Recliner
Catalina Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Oscar Grizzly Leather Power Recliner with Power Headrest
Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
Aurora Coconut Milk Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Wyatt Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Alister Porcelain Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Carter Cappuccino Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Alister Sedona Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!