Catalina Leather Power Recliner with Power Headrest
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Contemporary-styled comfort invites all-day lounging with the Catalina power recliner with power headrest. Easily recline back, adjust the headrest, and unwind with the touch of a button in the arm. Catalina’s deep-set back wings and sloped arms offer a sleek aesthetic for living spaces, while a contoured seat, fully padded footrest and divided back cushion provide support for complete relaxation.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Catalina |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, and Wall Hugger |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 22.85 |
| Carton Weight | 115 lb |
| Product Weight | 115 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
Complete The Look
Catalina Fabric Power Reclining Sofa
Catalina Fabric Power Recliner
Catalina Leather Power Rocking Recliner with Power Headrest
Catalina Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
Catalina Leather Recliner
Catalina Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
Catalina Fabric Reclining Sectional
Catalina Fabric Reclining Sofa
Catalina Fabric Reclining Loveseat
Catalina Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Catalina Fabric Power Recliner with Power Headrest
Catalina Leather Reclining Sectional
Items We Think You Will Love..
Henry Burnt Umber Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Wyatt Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Oscar Grizzly Leather Power Recliner with Power Headrest
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Maxwell Cinder Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Henry Fog Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Catalina Leather Power Recliner with Power Headrest
"*" indicates required fields