Catalina Leather Reclining Sofa
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Contemporary-styled comfort invites all-day lounging with the Catalina reclining sofa. Easily recline back and unwind in either end seat with the pull of a handle in the arm. Catalina’s deep-set back wings and sloped arms offer a sleek aesthetic for living spaces, while contoured seats, fully padded footrests and divided back cushions provide support for complete relaxation.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Catalina |
|---|---|
| Features | Non-Power and 3-Cushion |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 60.70 |
| Carton Weight | 212 lb |
| Product Weight | 212 lb |
| Motion Type | Stationary |
| Weight | 212 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
Complete The Look
Catalina Fabric Power Reclining Sectional
Catalina Fabric Reclining Loveseat
Catalina Leather Power Rocking Recliner with Power Headrest
Catalina Leather Power Reclining Loveseat with Console
Catalina Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Catalina Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Catalina Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Catalina Leather Power Reclining Loveseat
Catalina Fabric Power Rocking Recliner
Catalina Fabric Reclining Sectional
Catalina Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
Catalina Leather Power Rocking Recliner
Items We Think You Will Love..
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Aria Fawn Leather Power Reclining Sofa
David Pecan Leather Sofa
Wyatt Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Barnett Gray Matters Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alister Sedona Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Henry Caramel Leather Sofa
Henry Fog Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Catalina Leather Reclining Sofa
"*" indicates required fields