Catalina Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Contemporary-styled comfort invites all-day lounging with the Catalina power rocking recliner with power headrest. Easily unwind with its gentle rocking motion and adjust the recline and headrest with the touch of a button in the arm. Catalina’s deep-set back wings and sloped arms offer a sleek aesthetic for living spaces, while a contoured seat, fully padded footrest and divided back cushion provide support for complete relaxation.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Rocking | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Catalina |
|---|---|
| Features | Power, Rocking, Power Headrest(s), and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 22.85 |
| Carton Weight | 117 lb |
| Product Weight | 117 lb |
| Weight | 117 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 33 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
Complete The Look
Catalina Fabric Power Reclining Sectional
Catalina Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
Catalina Leather Power Recliner with Power Headrest
Catalina Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Catalina Fabric Reclining Loveseat
Catalina Leather Rocking Recliner
Catalina Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Catalina Leather Recliner
Catalina Fabric Power Reclining Loveseat
Catalina Fabric Power Rocking Recliner
Catalina Fabric Power Reclining Loveseat with Console
Catalina Leather Power Reclining Sofa
Items We Think You Will Love..
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Aurora Ash Leather Power Recliner with Power Headrest
Henry Caramel Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Henry Fog Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Alister Porcelain Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Oscar Molasses Fabric Power Recliner with Power Headrest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Catalina Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
"*" indicates required fields