Catalina Fabric Rocking Recliner
Contemporary-styled comfort invites all-day lounging with the Catalina rocking recliner. Easily unwind with its gentle rocking motion and recline function that can be adjusted with the handle-activated system in the arm. Catalina’s deep-set back wings and sloped arms offer a sleek aesthetic for living spaces, while a contoured seat, fully padded footrest and divided back cushion provide support for complete relaxation.
Features
| Rocking | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Catalina |
|---|---|
| Features | Non-Power and Rocking |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 22.85 |
| Carton Weight | 97 lb |
| Product Weight | 97 lb |
| Weight | 97 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 33 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Catalina Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Catalina Leather Power Reclining Sofa
Catalina Fabric Recliner
Catalina Leather Power Reclining Loveseat with Console
Catalina Fabric Power Reclining Loveseat
Catalina Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
Catalina Fabric Power Reclining Sofa
Catalina Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Catalina Fabric Power Rocking Recliner
Catalina Fabric Reclining Loveseat
Catalina Fabric Power Recliner with Power Headrest
Catalina Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
Carter Cappuccino Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Maxwell Cedar Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Carter Smoke Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Aurora Ash Leather Power Recliner with Power Headrest
Henry Caramel Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Alister Sedona Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Henry Fog Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!