Mason Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Take comfort in the soothing movement of the Mason Power Rocking Recliner with Power Headrest. When the recliner is in the sitting position, you can seamlessly rock back and forth—perfect for lulling babies or yourself to sleep. If you are ready for a snooze, adjust the recline and headrest independently using a convenient power control with built-in USB charging port on the side of the arm. Sink into plush high-divide back cushions with tufting that cradles your head, neck and lower back. Gently sloping pad-over arms take pressure off your forearms. Enjoy the perfect mix of firmness and flexibility, delivered by our patented DualFlex Spring System™. And find an upholstery option that enhances the look of your home with a choice of over 250 options of our durable, cleanable fabric.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Rocking | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Mason |
|---|---|
| Features | Power, Rocking, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 141 lb |
| Product Weight | 141 lb |
| Weight | 141 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 40 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
Complete The Look
Mason Fabric Power Reclining Sectional
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Console
Mason Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Mason Fabric Recliner
Mason Fabric Power Rocking Recliner
Mason Fabric Power Reclining Sofa
Mason Fabric Power Recliner with Power Headrest
Mason Fabric Reclining Sofa
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Mason Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Mason Fabric Reclining Loveseat with Console
Items We Think You Will Love..
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Oscar Molasses Fabric Power Recliner with Power Headrest
Henry Fog Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Henry Caramel Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Alister Porcelain Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Henry Burnt Umber Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Mason Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
"*" indicates required fields