Alexander Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Make a statement with modern comfort in a traditionally elegant package. The Alexander power recliner is traditional yet elevated. With a luxurious rolled arm adorned with subtle nailhead trim, this recliner has all the enduring style you need to make your living room stand out. Marrying tradition with technology, Alexander features Triple Power adjustability, a Zero Gravity recline, a power control with a USB-A and USB-C ports to charge your devices, and indulgent support from CloudLux and memory foam—luxury that feels like floating through the ages.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Alexander |
|---|---|
| Style | Traditional |
| Carton Weight | 162.000 lb |
| Product Weight | 149 lb |
| Type | Recliners |
| Material | Leather |
| Carton Volume | 27.870 |
| Weight | 149 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 39 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Alexander |
Complete The Look
Alexander Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrest & Lumbar
Alexander Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headrest & Lumbar
Alexander Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headrest & Lumbar
Alexander Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Alexander Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrest & Lumbar
Alexander Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrest & Lumbar
Alexander Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrest & Lumbar
Items We Think You Will Love..
Oscar Pumpernickel Fabric Power Recliner with Power Headrest
Carter Smoke Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Henry Caramel Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Aurora Coconut Milk Leather Power Recliner with Power Headrest
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
Henry Beige Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Alister Sedona Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Alister Porcelain Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Alexander Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
"*" indicates required fields