Brett Sofa With Nails
With its three welted seat and back cushions, simple rolled arm, and optional brass nailhead trim, you can’t get a much better transitional style than the Brett collection! Get it in your choice of over 400 fabrics to make it truly yours. Available as a sofa, loveseat, chair, ottoman, and storage ottoman.
Features
| Storage | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 89″ (226.1 cm) 89INH |
|---|---|
| Depth | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Height | 37″ (94 cm) 37INH |
| Seat Width | 68″ (172.7 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Dark Brown |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 2.5” plastic pyramid, screw-in |
| Pillows | 2 x 20” fiber fill |
| Trim | Brass nails. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, Frame Coil, feather blend pillows |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Brett Loveseat
Brett Loveseat With Nails
Brett Chair
Brett Sofa
Brett Chair With Nails
Carter Smoke Fabric Power Reclining Sofa with Console & Power Headrests & Lumbar
Zecliner Zofa Umber Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alexander Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headrest & Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Sofa
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Sawyer Grey Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alister Sedona Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Zecliner Zofa Dove Fabric Power Reclining Sofa with, Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Alister Porcelain Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Austin Chestnut Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!