Finley Leather Power Inclining Loveseat
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Simplicity and elegance meet ultimate comfort with the Finley power inclining loveseat. With a distinctive profile featuring sloped, tapered track arms and attractive welt detailing, Finley has the look of a classic stationary loveseat but offers the enhanced functionality of power incline for ease of relaxation. A hidden footrest extends for leg support, while our patented Blue Steel Spring™ technology creates a firm but flexible texture for support and comfort. With generous relaxation space, this frame sits on sleek, walnut, square-tapered legs and is expertly tailored in fine leather.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Finley |
|---|---|
| Features | Power and Included USB Charging Port(s) |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 46.571 |
| Carton Weight | 216.000 lb |
| Product Weight | 216 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 216 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 61 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Finley |
Complete The Look
Finley Leather Power Inclining Sofa
Finley Leather Ottoman
Finley Fabric Power Incliner
Finley Leather Sofa
Finley Leather Power Inclining Loveseat
Finley Fabric Sectional
Finley Fabric Sofa
Finley Leather Power Inclining Sofa
Finley Fabric Ottoman
Finley Fabric Chair
Finley Leather Power Inclining Loveseat
Finley Fabric Loveseat
Items We Think You Will Love..
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Loveseat
Alister Porcelain Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests and Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Easton Ocean Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
View Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Finley Leather Power Inclining Loveseat
"*" indicates required fields