Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Rocking Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A healthy life starts with a healthy night’s sleep. The Zecliner power recliner with power headrest, lumbar, heat and massage was designed and built to be the perfect family chair by day and a place for peaceful sleep by night. The zoned memory foam comfort areas in the backrest, seat, and shoulders; removable Technogel head pillow; padded arms; and waterfall chaise provide surrounding comfort. This recliner is armed with reliable performance fabric upholstery that repels stains and spills, while being easy to clean. Complete with our Blue Steel Spring at its core, you will achieve full relaxation and rest peacefully with the Zecliner.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Massage | Yes |
| Rocking | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Zecliner Model 3+ |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Zero-Gravity Reclining, Removable Head Pillow, Charging Ports Included, MyRecline App Control, Lighting, and Heat & Air Massage |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Spring Unit | DualFlex |
| Carton Volume | 29.610 |
| Carton Weight | 163.000 lb |
| Product Weight | 145.53 lb |
| Stocked Cover Options | 358-04 |
| Motion Type | Power Reclining |
| Carton Volume | 29.573 |
| Carton Weight | 163.170 lb |
| Type | Recliners |
| Weight | 145.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 35 × 45 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Zecliner Model 3+ |
Complete The Look
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Items We Think You Will Love..
Fern Fabric Chair
David Pecan Leather Chair
Libby Fabric Chair
Westside Leather Chair and a Half
Thornton Leather Chair
Westside Leather Chair
Zecliner Model 1 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Dempsey Leather Chair
Brett Chair With Nails
Zecliner Model 2 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Bradstreet Fabric Chair
Bexley Leather Chair
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Rocking Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
"*" indicates required fields