Zecliner Model 2 Petite Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Cozy up in the Zecliner Petite Power Sleep Chair, your perfect family recliner by day, and haven for peaceful sleep by night. Featuring zoned memory foam in the backrest, removable cooling head pillow, and wide waterfall chaise, the Zecliner is a piece of unparalleled luxury. With Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ at its core, this recliner has surrounding comfort for relaxation and slumber. Customize your comfort with the hand wand, while Zero Gravity brings weightless comfort. Reliable performance upholstery repels stains and is easy to clean. This petite version is perfect for users under five and a half feet in height. Achieve blissful relaxation by day and a rejuvenating sleep by night with the Zecliner.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Zecliner Model 2 Petite |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Charging Ports Included, Zero-Gravity Reclining, and MyRecline App Control |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 352-01 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 20.794 |
| Carton Weight | 147.000 lb |
| Product Weight | 147 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Carton Weight | 146.000 lb |
| Weight | 147 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 36 × 39 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Zecliner Model 2 Petite |
Complete The Look
Zecliner Model 2 Petite Dove Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Items We Think You Will Love..
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Rocking Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Vail Leather Chair and a Half
Zecliner Model 2 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Allison Fabric Chair
Digby Leather Chair and a Half
David Pecan Leather Chair
Kingman Fabric Chair
Moxy Fabric Chair
Zecliner Model 1 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Moxy Fabric Chair
Thornton Leather Chair
Brett Chair With Nails
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Zecliner Model 2 Petite Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
"*" indicates required fields