3800-31 Pharris Push Back Chair
You can’t miss the casual appeal of our Pharris push back recliner. Its crescent arm, subtle wing, and tapered wood leg offer style while its split back and plush seat offer comfort. You can’t help but kick your feet up and stay awhile!
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Width | 31″ (78.7 cm) 31INH |
|---|---|
| Depth | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Height | 44″ (111.8 cm) 44INH |
| Seat Width | 20″ (50.8 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Reclining |
| Finish | Dark Brown |
| Back | Webbing with sinuous wire, semi-attached, block foam with poly fiber wrap, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap |
| Legs | Front-1.325” x 6” x 2.875” wood taper, screw-in; Back-3.1875” x 6” wood taper, screw-in |
| Mech | Manual push back recliner |
| Optional upgrades | Frame Coil, Power Mech, Battery Pack |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Fern Fabric Chair
Bexley Leather Chair
Zecliner Model 1 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Brett Chair With Nails
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Rocking Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Brett Chair
Kingman Fabric Chair
Bexley Leather Chair
Libby Fabric Chair
Finley Leather Chair
Digby Leather Chair and a Half
Vail Leather Chair and a Half
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!