Atlas Walnut Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Relieve pressure on your joints and experience seamless movement with the Atlas Power Lift Recliner with Power Headrest and Lumbar. Atlas literally rises to the occasion with a power lift mechanism you can access with a convenient hand wand. And further customize your recline with by independently adjusting the headrest, footrest and lumbar support. The wide, contoured sculpted seat, pad-over sloped arms and buried welt detail with heavy-thread cross-stitching add comfort and style. Atlas is comfortably built to last thanks to Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™, which offers firmness and flexibility as you sit.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Atlas |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Power Lift, Lay-Flat Mechanism, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 688-70 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Lift Recliners |
| Carton Volume | 20.794 |
| Carton Weight | 163.000 lb |
| Product Weight | 163 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 163 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 35 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Atlas |
Complete The Look
Atlas Ocean Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Items We Think You Will Love..
Score Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Oscar Pumpernickel Fabric Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
Oscar Grizzly Leather Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
Nipigon Power Lift Chair
Oscar Molasses Fabric Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
Diana Slate Fabric Power Lift Recliner
Explore Ultracomfort’s Exclusive Customizable Lift Support Options
Mona Power Lift Chair Recliner
Explore Ultracomfort’s Exclusive Customizable Lift Support Options
Destin Large
Jenkins Bark Fabric Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
Charlotte Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Atlas Walnut Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
"*" indicates required fields