Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Treat yourself to a comfortable yet refined sitting experience with the Henry leather power reclining loveseat with console and power headrests and lumbar. This generously scaled frame is upholstered in a burnt umber brown leather, and features contoured seats and padded arms with a unique sculptural shape and welt trim. The center console contains a storage compartment, wireless charging tray and pop-out dual cupholders. Power recline, headrest and lumbar control on both sides allows for customized comfort, and included USB ports provide convenient device charging. The Zero Gravity recline technology gives the feeling of weightlessness while Flexsteel’s patented Blue Steel Spring provides lasting seat support.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Cupholders | Yes |
| Storage | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Henry |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, Zero-Gravity Reclining, Console, Wireless Charging, and Cup Holders |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 946-71 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 48.576 |
| Carton Weight | 287.000 lb |
| Product Weight | 287 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Carton Weight | 315.000 lb |
| Carton Volume | 52.950 |
| Weight | 287 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 75 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Henry |
Complete The Look
Henry Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Henry Fog Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Chair
Henry Caramel Leather Ottoman
Henry Fog Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Fog Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Henry Caramel Leather Loveseat
Henry Beige Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Items We Think You Will Love..
Alister Porcelain Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Vernon Dove Grey Fabric Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Alexander Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrest & Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests and Lumbar
Oasis Truffle Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Barnett Gray Matters Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
David Pecan Leather Loveseat
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests and Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
"*" indicates required fields