Moxy Fabric Loveseat
Cozy up with a loved one or claim it all for yourself with the Moxy loveseat that lets you personalize details for the perfect look and feel. Formal panel roll arms sit on round turned legs that are available in a choice of three distinct wood finishes—Florentine, Valencia, or Urban Renewal—to complement any décor. The removable T-shaped seat cushions offer a distinctive look and added comfort. Sink into the ideal level of support with your choice of our luxury or plush cushions. Complete the look and showcase your lifestyle with hundreds of different fabric choices, including high-performance and sustainable textiles. Superior frame construction and our patented C-Flex Blue Steel Spring™ ensures your Moxy can be enjoyed for years to come.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Moxy |
|---|---|
| Features | 2-Cushion and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 40.20 |
| Carton Weight | 111 lb |
| Product Weight | 111 lb |
| Carton Volume | 40.200 |
| Carton Weight | 111.000 lb |
| Weight | 111 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 62 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Moxy |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Moxy Fabric Chair
Moxy Fabric Sectional
Moxy Fabric Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Moxy Fabric Sectional
Moxy Fabric Chair
Moxy Fabric Chair
Moxy Fabric Sectional
Henry Fog Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Alister Porcelain Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Vernon Admiral Fabric Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests and Lumbar
Henry Caramel Leather Loveseat
Carter Smoke Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Alister Sedona Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!