Classic Fabric Gliding Recliner
$929.00 Original price was: $929.00.$869.00Current price is: $869.00.
The Classic Gliding recliner gives the Flexsteel innovative treatment. For those who appreciate a traditional flair, this recliner has a smooth manual gliding recline, plus our reinforced DualFlex Spring System for unparalleled durable relaxation. Upholstered in a high-performance fabric crafted to stand up to everyday wear, and with a sleek wooden handle control, this recliner brings style to last a lifetime.
Product Details
| Collection | Classic |
|---|---|
| Features | Non-Power and Rocking |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 410-70410-40 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 26.33 |
| Carton Weight | 148 lb |
| Product Weight | 148 lb |
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 34 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Collection | Classic |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Classic Fabric Power Gliding Recliner with Power Headrest & Lumbar
Classic Buffalo Fabric Perfect Match Gliding Recliner
Classic Nocturne Fabric Perfect Match Power Gliding Recliner with Power Headrest & Lumbar
Beau Silt Fabric Power Recliner with Power Headrest
Henry Fog Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Fenwick Power Glider Recliner
Alister Sedona Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Gauntlet Reclining Sofa
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
