Classic Fabric Power Gliding Recliner with Power Headrest & Lumbar
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Power Gliding Recliner with Power Headrest & Lumbar: all the power you need in a classic package. This small-sized option provides ample space to kick back in cloud-soft comfort with an innovative recline system. This recliner is the relaxation of the future, complete with USB-A and USB-C charging ports conveniently in the recline control to keep all your devices powered up and within reach. Relaxation of the future, this Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar has everything you need for elevated relaxation.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Classic |
|---|---|
| Features | Power, Rocking, Power Headrest(s), and Power Lumbar |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 410-70410-40 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 26.33 |
| Carton Weight | 165 lb |
| Product Weight | 165 lb |
| Standard Seat Cushion | Extra-Firm, High-Resiliency (HR) |
| Seat Cushion Options | High-Density (HC) |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 165 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 34 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Classic |
Complete The Look
Classic Buffalo Fabric Perfect Match Gliding Recliner
Classic Fabric Gliding Recliner
Classic Nocturne Fabric Perfect Match Power Gliding Recliner with Power Headrest & Lumbar
Items We Think You Will Love..
Henry Beige Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
Alister Porcelain Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Aurora Ash Leather Power Recliner with Power Headrest
Maxwell Cinder Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Aurora Coconut Milk Leather Power Recliner with Power Headrest
Oscar Grizzly Leather Power Recliner with Power Headrest
Carter Smoke Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Classic Fabric Power Gliding Recliner with Power Headrest & Lumbar
"*" indicates required fields