Plush Buffalo Fabric Perfect Match Gliding Recliner
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Relaxation, on a grand scale. This Plush recliner is our largest option, with all the space you need to kick back in cloud-soft comfort. Sink into plush luxury, with our innovative recline system. Crafted from our most durable DualFlex Spring System, this recliner will bring cozy comfort to the family for generations. Complete with pop-out cupholders to hold your favorite beverage, the Plush Gliding Recliner has everything you need for ample, elevated relaxation.
Features
| Cupholders | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Plush |
|---|---|
| Stocked Cover Options | 410-70 |
| Style | Transitional |
| Carton Volume | 30.301 |
| Carton Weight | 143.000 lb |
| Product Weight | 143 lb |
| Material | Fabric |
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 44 × 45 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Plush |
Complete The Look
Plush Tavern Brown Leather Perfect Match Power Gliding Recliner with Power Headrest & Lumbar
Plush Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest & Lumbar
Plush Fabric Gliding Recliner
Plush Fabric Power Gliding Recliner with Power Headrest & Lumbar
Plush Leather Gliding Recliner
Items We Think You Will Love..
Maxwell Cedar Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Oscar Pumpernickel Fabric Power Recliner with Power Headrest
Alister Porcelain Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Henry Beige Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Carter Cappuccino Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
Henry Caramel Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Carter Cappuccino Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Plush Buffalo Fabric Perfect Match Gliding Recliner
"*" indicates required fields