Plush Tavern Brown Leather Perfect Match Power Gliding Recliner with Power Headrest & Lumbar
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Relaxation, on a grand scale. This Plush recliner is our largest option, with all the space you need to kick back in cloud-soft comfort. Sink into plush luxury, with our innovative power recline system. Relaxation of the future, complete with USB-A and USB-C charging ports conveniently in the recline control to keep all your devices powered up and within reach. Complete with pop-out cupholders to hold your favorite beverage, the Plush Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar has everything you need for ample, elevated relaxation.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Cupholders | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Plush |
|---|---|
| Stocked Cover Options | 737-70 |
| Carton Volume | 30.301 |
| Carton Weight | 161.000 lb |
| Product Weight | 161 lb |
| Material | Leather |
| Weight | 161 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 44 × 45 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Plush |
Complete The Look
Plush Fabric Power Gliding Recliner with Power Headrest & Lumbar
Plush Buffalo Fabric Perfect Match Gliding Recliner
Plush Fabric Gliding Recliner
Plush Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest & Lumbar
Plush Leather Gliding Recliner
Items We Think You Will Love..
Aurora Coconut Milk Leather Power Recliner with Power Headrest
Carter Cappuccino Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Henry Burnt Umber Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Henry Caramel Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Oscar Grizzly Leather Power Recliner with Power Headrest
Beau Silt Fabric Power Recliner with Power Headrest
Maxwell Cinder Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Plush Tavern Brown Leather Perfect Match Power Gliding Recliner with Power Headrest & Lumbar
"*" indicates required fields