Plush Fabric Power Gliding Recliner with Power Headrest & Lumbar
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Relaxation, on a grand scale. This Plush recliner is our largest option, with all the space you need to kick back in cloud-soft comfort. Sink into plush luxury, with our innovative power recline system. Relaxation of the future, complete with USB-A and USB-C charging ports conveniently in the recline control to keep all your devices powered up and within reach. Complete with pop-out cupholders to hold your favorite beverage, the Plush Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar has everything you need for ample, elevated relaxation.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Cupholders | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Plush |
|---|---|
| Features | Power, Rocking, Power Headrest(s), Power Lumbar, and Cup Holders |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 410-70 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 32.65 |
| Carton Weight | 157 lb |
| Product Weight | 157 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 157 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 44 × 45 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Plush |
Complete The Look
Plush Buffalo Fabric Perfect Match Gliding Recliner
Plush Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest & Lumbar
Plush Fabric Gliding Recliner
Plush Tavern Brown Leather Perfect Match Power Gliding Recliner with Power Headrest & Lumbar
Plush Leather Gliding Recliner
Items We Think You Will Love..
Wyatt Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Oscar Grizzly Leather Power Recliner with Power Headrest
Oscar Pumpernickel Fabric Power Recliner with Power Headrest
Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
Aurora Ash Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Oscar Molasses Fabric Power Recliner with Power Headrest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Plush Fabric Power Gliding Recliner with Power Headrest & Lumbar
"*" indicates required fields