Swift Hazelnut Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Envelop yourself in relaxation and style with the Swift power recliner, where indulgent comfort meets well-tailored design. Soft, layered padded arms and a wide seat of this hazelnut brown top-grain leather recliner are accentuated by a waterfall chaise to support effortless lounging, while the high-divided back ensures optimal support. Sweeping contrast stitching details and welt trim elevate the aesthetic. Customize your comfort with power recline, headrest and lumbar features, enhanced by Zero Gravity innovation and Flexsteel’s Blue Steel Spring™ technology.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Swift |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Charging Ports Included, and Zero-Gravity Reclining |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 911-72 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 29.868 |
| Carton Weight | 154.000 lb |
| Product Weight | 154 lb |
| Weight | 154 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 42 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Swift |
| Features | Leather, Power, Power Headrest |
Complete The Look
Items We Think You Will Love..
Maxwell Cedar Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Oscar Grizzly Leather Power Recliner with Power Headrest
Henry Burnt Umber Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Henry Beige Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Henry Caramel Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Swift Hazelnut Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
"*" indicates required fields